Medica 2000 S.C.
DlaPolski Kategoria
DlaPolski Opis

Wizyty u ginekologa na pewno nie należą do najprzyjemniejszych, jednak w życiu kobiety pojawia się taki moment, w którym nie wiele będzie mogło w tym zakresie zmienić, ponieważ na te wizyty będzie po prostu skazana. Chodzi oczywiście o czas ciąży, w trakcie którego regularne wizyty u tego lekarza specjalisty są niezbędne do tego, by kontrolować stan zdrowia kobiety i prawidłowych rozwój znajdującego się w jej brzuchu dziecka. Chyba żadna kobieta nie jest w stanie wyobrazić sobie przejścia przez ciążę bez pojawienia się u ginekologa. To oczywistość, z którą nie da się dyskutować. Dzięki tym wizytom będzie można zadbać o stan zdrowia kobiety w tym okresie odmiennym dla jej życia, niekiedy dość trudnym do przejścia, dlatego warto o tym pamiętać i do takich wizyt się przygotować. Skoro więc wizyty u ginekologa w ciąży to konieczność to bez wątpienia warto na ten temat jak najwięcej wiedzieć. Dzięki temu lepiej będzie się można do tych wizyt przygotować i to co w trakcie nich się wydarzy nie będzie stanowić dla kobiety zaskoczenia.

Gdy kobieta dowiaduje się o ciąży – pierwsza wizyta

Gdy pojawia się podejrzenie ciąży najlepiej wykonać szybki apteczny test, który daje wynik wiarygodny w 99% a więc rzeczywiście można mówić o tym, że ciąża jest praktycznie pewna. W takiej sytuacji trzeba się umówić na pierwsza wizytę u ginekologa. Taka wizyta powinna się odbyć między 6 a 8 tygodniem ciąży. To najlepszy moment, na to by oddać się w ręce lekarza, który aż do końca ciąży będzie kontrolował zdrowie i stan organizmu kobiety. Na takiej wizycie lekarz będzie przeprowadzał szereg czynności. Aby potwierdzić ciąże powinien zlecić badanie hormonu hCG, ewentualnie kobieta może od razu przyjść do lekarza z takim wynikiem. W trakcie takiej wizyty lekarz będzie przeprowadzał szeroki wywiad. Pojawią się pytania odnośnie stanu zdrowia kobiety, czy ma za sobą jakies poważne choroby, szpitalne leczenie, czy choruje na przewlekłe choroby, czy stale przyjmuje jakieś leki. Pojawią się pytanie odnośnie ostatniej miesiączki, będzie pytanie o ewentualne wcześniejsze ciąże. W trakcie wizyty rzecz jasna będzie realizowane badanie ginekologiczne, w trakcie którego lekarz będzie wyczuwał ewentualne oznaki ciąży w organizmie kobiety, oceni ustawienie macicy. Dodatkowo pobrany będzie wymaz z pochwy, by dokonać badania cytologicznego oraz stanu bakteriologicznego pochwy. W trakcie wizyty przeprowadzone będzie oczywiście badanie piersi, kobieta będzie ważona oraz będzie realizowany pomiar ciśnienia krwi. Jeśli wizyta będzie u lekarza prowadzącego gabinet prywatny to możliwe, że będzie także wykonywane badanie USG. Dzięki niemu lekarz dokładnie określa wiek ciąży oraz fazę rozwoju płodu. Lekarz będzie także zlecał badanie moczu, badanie na kiłę, ocenia poziom glukozy we krwi. W trakcie pierwszej wizyty zakładana będzie specjalna książeczka ciąży, która w kolejnych miesiącach przy każdej wizycie będzie uzupełniana. Z tą właśnie książeczką kobieta uda się do szpitala, gdy zacznie się akcja porodowa. To najważniejszy dokument, w którym opisany będzie przebieg ciąży, zabranie jej do szpitala to konieczność.

Jakie będą kolejne wizyt u ginekologa w ciąży?

Oczywiście nie skończy się na pierwszej wizycie. Takie konsultacje ginekologiczne będą miały rzecz jasna charakter regularny. Jeśli ciąża będzie przebiegać bez komplikacji to kobieta do 28 tygodnia ciąży będzie pojawiać się u ginekologa raz w miesiącu. Po tym jak minie 28 tydzień wizyty sa już realizowane mniej więcej co dwa tygodnie. Oczywiście każda taka wizyta będzie miała podobny charakter. Wcześniej pacjentka będzie otrzymywać skierowanie na badania moczu i krwi, z wynikiem których będzie musiała pojawić się na każdej kolejnej wizycie. Dokonany będzie tam pomiar wagi i pomiar ciśnienia krwi, by sprawdzić czy nie ma niepokojących odstępstw od normy. W trakcie wizyty przeprowadzony będzie wywiad pozwalający określić stan samopoczucia kobiety. Przeprowadzone będzie badanie ginekologiczne, w trakcie którego lekarz będzie oceniał ułożenie macicy i tym samym stan rozwoju płodu, zbada stan pochwy, będzie kontrolował ewentualne niepokojące ułożenie, które może świadczyć o problemach z rozwojem płodu.

Wizyty z USG w trakcie ciąży

Kobieta, która będzie chodziła na wizyty w gabinetach prywatnie prowadzonych przez ginekologów możliwe, że badanie USG będzie miała przeprowadzone w trakcie każdej takiej wizyty. Natomiast jeśli będzie to ciąża prowadzona w ramach świadczeń zapewnianych przez NFZ badania USG będą tutaj również ograniczone i ich przeprowadzenie będzie ściśle określone. Pierwsze takie badanie określone badaniem prenatalnym to wizyta, w trakcie której kobieta będzie miała przeprowadzone badanie określające stan rozwoju płodu z uwzględnieniem potencjalnych wad genetycznych, które można w takim momencie ocenić. Kolejne badanie w 20 tygodniu pozwala ocenić rozwój płodu włącznie z rozwojem narządów wewnętrznych. Będzie to również szansa na poznanie płci dziecka. Badanie w 32 tygodniu ciąży to badanie, w trakcie którego ponownie oceniany jest rozwój płodu, lekarz będzie także oceniał jego ułożenie pod kątem zbliżającego się porodu.

DlaPolski Siedziba
ul. Smolna 34/14 00-375 Warszawa
DlaPolski Telefon
228285903
DlaPolski NIP
5252519626
DlaPolski REGON
145857350